
For 25 år siden skabte Ulla Jessen en revy på Ganløse kro i samarbejde med den lokale kromand Jan Bergmann. Og selvom Jessen ikke er mere, lever revyen videre med solid underholdning, stærke præstationer og en god portion lune. Det er ikke en revy, der konstant jagter de helt store satiriske højder, men den formår til gengæld at skabe en hyggelig aften, hvor publikum både får grin, musik og stof til eftertanke, når selv Martin Kanstrup får lov at give sit besyv med, når han i det, der vel er hans første revytekst, griller de “træls typer”.
Aftenens musikalske fyrtårn er uden tvivl Lisbeth Kjærulf. Hendes stemme er et instrument i sig selv, og hendes musikalitet løfter forestillingen markant. Det gælder ikke mindst i Lukas Birchs glimrende nummer “Musicalder”, hvor Kjærulf med sikker sans for både komik og musikalitet navigerer gennem tekstens mange lag. Hun fylder scenen med en naturlighed, der får selv de mest komplekse passager til at glide som sirup på pandekagerne søndag morgen.
Bjarne Antonisen demonstrerer endnu engang, hvorfor han er en af revyens mest pålidelige kræfter. Hans timing er præcis, hans humor rammer plet, og han besidder samtidig en sangstemme, der gør ham til langt mere end blot en komisk karakter. Han mestrer kunsten at få selv de små bemærkninger til at vokse til store grin.
Maja Muhlack bidrager med charme og overskud. Hun har en umiddelbar scenetilstedeværelse, som gør hende let at holde af, og hun er med til at skabe den varme atmosfære, som kendetegner årets forestilling.
Daniel Lassen fortsætter sin positive udvikling. Han vokser ganske enkelt i takt med, at han medvirker i flere og flere revyer. Særligt som rocker på barsel folder han sit komiske talent ud, men også figuren “Torsgen” – den evigt protesterende protestsanger – viser en skuespiller, der tør arbejde med både karakter og detaljer. Hans præstationer har fået mere kant og selvtillid, og det klæder ham.
Et af de største talenter på scenen er Anne Karin Broberg. Hendes rolle som den lige lovligt inkluderende overskudsmor, der brændende ønsker sig en homoseksuel søn for at kunne skille sig ud i omgangskredsen, er både morsom og skarpt observeret – og efter sigende endda inspireret af en oplevelse på netop Ganløse kro. Broberg besidder en fremragende timing og en naturlig evne til at få publikum med sig.
Hun viser dog også en mere eftertænksom side i Leif Maiboms fine nummer “Togturen”. Her sættes fokus på det moderne menneskes frygt for at lægge telefonen væk og faktisk være til stede blandt andre mennesker. Broberg formidler tekstens budskab med følsomhed og præcision, så nummeret bliver et af forestillingens mest mindeværdige øjeblikke.
Revyen har sine ujævnheder. Ikke alle numre rammer lige hårdt, og enkelte steder kunne der godt være skruet lidt mere op for både bid og aktualitet. Nogle sketches føles en smule som ventilation mellem de stærkeste indslag, mens andre mangler det sidste overraskende twist. Men helhedsindtrykket er positivt, og forestillingen holder publikums opmærksomhed fast uden at gnave som en rastløs bæver i scenekanten.
Ganløse Revyen 2026 er måske ikke årets mest nyskabende revy, men den er velspillet, velklingende og fuld af engagerede præstationer. Især de musikalske indslag og ensemblets stærke samspil og ikke mindst den store gæstfrihed på den begrænsede plads gør besøget værd at tage turen efter.
‘Ganløse Revyen’ spiller fra 14. juni 2026
Instruktør: Michel Castenholt
Kapelmester: Josef Aarskov
Musiker: Stuart Goodstein
Medvirkende: Anne Karin Broberg, Bjarne Antonisen, Maja Muhlack, Daniel Lassen og Lisbeth Kjærulft





