Tre kvinder. Tre stemmer. Tre livserfaringer. På scenen står Trine Dyrholm, Louise Mieritz og Tammi Øst og deler ud af noget, der føles helt ægte. ‘K.R.O.P.’ er ikke en traditionel teaterforestilling, men en koncert med sange, de selv skrev for 20 år siden. Dengang handlede det om at sætte ord på kroppens forandringer, kvindeliv, længsel og alt det, man ellers sjældent får sagt højt. Nu mødes de igen – samme sange, nye perspektiver.

Det hele er enkelt sat op: Tre mikrofoner, to musikere (Emil de Waal og Gustaf Ljunggren), og et publikum, der lytter. Og det er netop enkelheden, der gør det så stærkt. Teksterne kan, på overfladen, virke næsten banale – men de lander med vægt. For når nogen tør sige tingene, som de er, uden filter, uden ironi, så mærker man dem. Især når det kommer fra nogen, der har levet lidt og ikke er bange for at vise det.

At høre disse sange igen, 20 år senere, giver en særlig form for efterklang. Stemmerne er dybere, kroppene ældre – men det gør kun udtrykket mere ærligt og vedkommende. Man mærker, at de ikke forsøger at genskabe noget fra dengang. De fortolker det nu, som de er nu. Og det er netop dét, der gør det levende.

Man kunne mærke rummet under hele koncerten. Det var, som om publikum var inviteret helt tæt på noget sårbart – og alligevel stærkt. Der blev grinet, nikket genkendende og holdt vejret i stilhed. Det er ikke ofte, man sidder til en forestilling og føler, at man er en del af noget fælles – men det gjorde man her.

K.R.O.P. er ikke en forestilling, der prøver at være noget særligt. Den er bare sig selv. Og netop derfor rammer den. Den fortæller om livet, kroppen, tiden – og den gør det med varme, humor og oprigtighed. Det er både en hyldest til det levede liv og en påmindelse om, at vi allesammen mærker verden gennem vores kroppe – på godt og ondt.

Forestillingen kan kun opleves to dage; 15. og 16. august 2025 på Nørrebro Teater.